EVLENDİK Mİ NE???

EVLENDİK Mİ NE?

Çoğu genç kızın hayali olduğu söylenilen gelinlik benim de hayallerimde var mıydı? Henüz 6 yaşındayken ağlaya ağlaya babasına gelinlik aldıran ben değil miydim? Beyin yakan sorularımın yanıtlarına geçmeden önce evlilik çatısı altındaki mahremlere de az biraz değinip hadi birlikte inceleyelim hayatlarımıza tabularla geldiğini düşündüğüm evlilik konulu blog yazımı.

Herkesin bildiği gibi genç kızımızla delikanlı oğlumuz birbirlerini görür, beğenir, kaçamak görüşmelerin ardından bir de bakmışlar ki koskoca bir 3 yılı devirmişlerdir birlikte. Genç kızımız etrafından gelen ‘’oyalanıyor musun, acaba?’’ sorularıyla beynini yakadururken genç delikanlımız da okulunu bitirip askere gitme ve iş arama kargaşasında çoktan bulmuştur kendini.

 Gel zaman git zaman genç kızımızın baskılarına daha fazla dayanamayan genç delikanlımız ailesini de ikna ederek maaile giderler kızımızı istemeye.

Nişan Mı, Söz Mü, Yoksa İkisi Birarada Mı Olsa?

Abartılı süslenmeler ve binbir şaşaa ile yapılan ön hazırlıklar ile birlikte, gelin ve damat adayımızın dışında tüm davetlilerin eğlendiği söz, nişan ve final olarak da düğün sözde başarılarla tamamlanıyor.

Şimdilerde sözüm ona gündüz kuşağında ev hanımlarına işkence başlığında değil de, bir gelinin evinde neler olması gerektiğine dair üstün zeka ürünü bilgiler de sindirildikten sonra, karı koca arasında da ilk didişmeler alttan alta hissettirmeye başlıyor kendini.

Evlendik De Ne Oldu?

Kayınvalide iğnelemelerinin, dışlamalarının neden yapıldığını; daha doğrusu gelinlerin genel anlamda neden kaynana tarafından istenmediğini hiç düşündünüz mü? ‘’Efendim şimdi onca sıkıntının ve soru işaretinin arasında bir de bunu mu düşüneceğim?’’ söylenmelerinizi duyar gibiyim.

Merak etmeyin sadece ufacık değineceğim; kaynanalar gelmek kelimesinden gelen gelinlerinin kendi yerlerini alacağından korktukları için gelinlerini içten içe istemezlermiş. Bu tabiki bilimsel bir bilgi değil; ama evli olup da kaynanasından şikayet etmeyen kimseyi görmedim bugüne kadar.

Zamanla alışılan yeni evim konforu ve kocayı işe gitmeden uyandırıp kahvaltı hazırlama fasıllarından sonra evinde yalnız kaldığında şu soruyu soruyor kadınımız kendine: ‘’Evlendik de ne oldu?’’ Ne olacak; kadın için sultanlık olan bekarlık devri bitti ve erkek için krallık olan evlilik devri başlamış oldu sadece. / SAFİYE YILMAZER URUK

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !